Cota 2 din fotbal, 29-04-2022

Biletul cu cota 2 din fotbal pentru 29 aprilie 2022 este compus din meciurile zilei din Liga 1:

• Sepsi OSK - Gaz Metan Mediaș
  • Chindia Târgoviște - Rapid București

Cota 2 din fotbal 29-04-2022

Sepsi Sf. Gheorghe – Gaz Metan Mediaș 1&II2+ (Sepsi câștigă și minim 2 goluri în a doua repriză)

Etapa 7 din grupa de retrogradare din Liga 1 este deschisă de confruntarea Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Gaz Metan Mediaș azi la ora 17:30. Sepsi a avut o performanță respectabilă în play-out, cu patru victorii și doar două înfrângeri în cele 6 meciuri jucate până acum. Gaz Metan, însă, nu a avut performanțe lăudabile deloc: chiar și fără penalizarea de 38 de puncte, ar fi ultima clasată în play-out, ceea ce înseamnă că îi vom revedea, cel mai probabil, în Liga 2 sezonul următor.

Ținând cont de forma foarte bună în care se află Sepsi, dar și de faptul că Mediașul reprezintă, în momentul de față, un adversar extrem de accesibil și slab, voi miza pe un meci intens în disputa de vineri seară, partidă în care Sepsi va reuși să plece cu cele 3 puncte în cont la finalul timpului regulamentar și în care vom asista la minim 2 reușite în ultimele 45 de minute de joc, luând în vedere și faptul că lui Gaz Metan îi va fi foarte ușor să mențină ritmul de joc ridicat tot meciul.

Chindia Târgoviște - Rapid București X2&0-3 (Rapid nu pierde și maxim 3 goluri)

Rapidul a dominat grupa de retrogradare până acum, câștigând toate meciurile din etapele precedente. Chindia, în schimb, a suferit multe înfrângeri, ceea ce i-a ajuns doar pentru locul 7 în grupă - totuși, în siguranță de la căderea în a doua ligă.

Ținând cont de faptul că echipa oaspete se află într-o formă mult mai bună la momentul actual, voi miza pe un meci destul de intens în partida de vineri seară, cu ocazii de ambele părți, dispută în care Rapid București va pleca cu minim un punct trecut în cont la finalul celor 90 de minute de joc și în care nu se vor marca mai mult de 3 goluri pe parcursul timpului regulamentar.