Cota 2 din fotbal, 24-12-2022

Cota 2 din fotbal, de sâmbătă, 24 decembrie e formată din două evenimente și vine din oferta Superbet. Cele două partide alese provin din prima ligă a Scoței, Premiership și Liga doua a Turciei, 1.Lig.

Mai jos, evenimentele alese pentru cota 2 de sâmbătă, 24 decembrie.

• St. Mirren - Aberdeen
  • Pendikspor - Manisa

cota 2 fotbal 24-12

Mai jos, argumentările pentru cota 2 de sâmbătă, 24 decembrie

St.Mirren - Aberdeen Pauză sau Final - PSF X (la pauza sau la final - egalitate)

St.Mirren e una din echipele bune din Scoția, ocupând în acest moment poziția a 7-a, la doar două lungimi distanță de ultima poziție ce duce în play-off. Forma de moment nu e bună, dar ultimele meciuri s-au jucat înainte de pauza competițională.

Aberdeen în schimb are deja două partide jucate de la reluare, ambele pierdute, e drept, în fața celor doi granzi, Celtic și Rangers. În deplasare în schimb, Aberdeen nu are un parcurs bun, având doar 7 puncte adunate în cele 8 partide disputate.

Va fi un meci disputat și echilibrat. St.Mirren vrea cel puțin o remiză, pentru a ține aproape de zona locurilor de play-off, în timp ce Aberdeen trage pentru poziția a treia. Credem că precauția va fi cuvântul de ordine în cele două tabere și sunt șanse mari să vedem un rezultat indecis, fie la capătul primelor 45 de minute sau la finalul partidei St.Mirren - Aberdeen.

Pendikspor – Manisa Total goluri peste 1,5 (minim 2 goluri)

Pendikspor e pe trei în liga secundă din Turcia, la 9 lungimi în spatele liderului Eyupspor. Forma de moment nu e rea, doar că în ultimul meci, gazdele acestui duel au cedat cu 0-1 în deplasarea de la Bandirmaspor.

Manisa e prima sub linia de play-off, poziția a 8-a, cu 27 de puncte adunate. Golaverajul este pozitiv, cu 23 de goluri marcate și 21 încasate. Ultimul eșec a fost în deplasarea de la Goztepe, scor 0-1. În patru din ultimele 5 deplasări ale celor de la Manisa s-au marcat cel puțin două goluri.

Vom miza pe un meci disputat, dar cu goluri. Cum precizam mai sus, în ultimele deplasări, oaspeții au înregistrat meciuri cu cel puțin două reușite. Gazdele confruntării au avut și ele o medie de cel puțin două goluri în patru din ultimele 5 partide acasă, astfel că vom miza pe cel puțin două reușite marcate în duelul Pendikspor – Manisa.