Cota 2 din fotbal, 23-12-2022

Cota 2 din fotbal, de vineri, 23 decembrie e formată din două evenimente și vine din oferta Superbet. Cele două partide alese provin din prima ligă a Belgiei, Jupiler League și Cupa Ligii, Portugalia.

Evenimentele alese pentru cota 2 de vineri, 23 decembrie.

• Ross County - Rangers
  • Rio Ave - Maritimo

cota 2 fotbal 23-12

Mai jos, argumentările pentru cota 2 de vineri, 23 decembrie

Ross County – Rangers 1X2 & total goluri Rangers - 2 & peste 1,5 (victorie Rangers și minim 2 goluri Rangers)

Echipa antrenată de Malcolm Mackay nu are parte de un sezon prea reușit în Scottish Premiership și se află pe poziția a 10-a cu doar 15 puncte cumulate în 17 meciuri jucate. Ce iese în evidență pentru această echipă aflată în derivă este golaverajul, deoarece Ross County are doar 14 goluri marcate și 28 primite, un golaveraj care demonstrează perioada nefastă traversată de echipă.

Rangers vine în această partidă cu moralul ridicat după victoria fabuloasă obținută în minutele de prelungire în meciul împotriva echipei Aberdeen. Rangers este pe locul secund în campionat, la o distanță de 6 puncte în urma liderului Celtic, însă are un meci în plus jucat față de rivalii lor din Glasgow.

Rangers e în urmărirea liderului Celtic si nu are voie să facă pași greșiți. Meciul de pe terenul lui Ross County pare la îndemână și credem că formația la care evoluează Ianis Hagi se va impune în fața ocupantei locului 10 și va marca cel puțin două reușite!

Rio Ave – Maritimo Total goluri peste 1,5 (în meci se marchează minim 2 goluri)

Rio Ave a obtinut 3 victorii in ultimele 4 etape si a urcat pana pe pozitia a 10. Gazdele au mai intalnit-o pe Maritimo in aceasta luna in Cupa Ligii si a invins-o cu 1-0 pe terenul acesteia.

Maritimo este pe loc retrogradabil, asta deoarece in 13 meciuri a marcat doar 8 goluri. Oaspeții au si cea mai fragila defensiva din Liga Portugal, cu o medie de peste doua goluri primite pe meci.

Ultimul sfert de finală din Cupa Ligii din Portugalia se anunță disputat, dar golurile nu ar trebuie să lipsească. Maritimo are o defensivă permeabilă și încasează gol des, dar nici gazdele nu excelează la capitolul apărare, astfel că ne așteptăm să vedem un meci cu cel puțin două goluri înscrise!

Ross County – Rangers 1X2 & total goluri Rangers - 2 & peste 1,5