Cota 2 de miercuri 4 ianuarie 2023

Cota 2 din fotbal de miercuri, 4 ianuarie, aduce două evenimente din oferta Superbet. Cele două partide alese provin din prima ligă a Angliei, Premier League și Italiei, Serie A. Mai jos, evenimentele alese pentru cota 2 de miercuri 4 ianuarie:

1. Crystal Palace – Tottenham Hotspur
  2. AS Roma - Bologna

Argumentele pentru cota 2 de miercuri 4 ianuarie:

Crystal Palace – Tottenham Ambele echipe marchează (GG) - Da

Cel mai recent duel pentru Palace în campionat a fost pe 31 decembrie 2022. Trupa pregătită de Vieira a câștigat cu 2-0 pe terenul nou promovate Bournemouth. Ambele goluri ale „vulturilor” au fost înscrise în prima repriză. Jordan Ayew a deschis scorul în minutul 19 cu o lovitură de cap în urma unui corner. Apoi Eze a dublat avantajul oaspeților cu un șut plasat din interiorul careului.

În prima zi a noului an Tottenham a jucat pe teren propriu contra celor de la Aston Villa. La final, Spurs și-a dezamăgit fanii, pierzând cu 0-2. A fost, probabil, cel mai slab meci făcut de Tottenham în acest sezon pe teren propriu. De-a lungul celor 90 de minute gazdele au avut doar două ocazii clare prin Kane și Perisic. Villa a dat lovitura în partea secundă și a plecat cu cele trei puncte grație reușitelor semnate de Buendia și Douglas Luiz.

Se întâlnesc două formații care etalează un fotbal de calitate. Tottenham pleacă favorită, dar acasă, Palace, e greu de învins. Credem că vom vedea un meci descchis și cu reușite în ambele porți.

AS Roma – Bologna Total goluri Roma peste 0,5 (minim 1 gol Roma)

Giallorossi nu au fost prea grozavi în perioada de amicale din timpul Cupei Mondiale 2022. Au adunat cinci amicale, care se adaugă la parcursul ezitant din octombrie și noiembrie 2022. Cele mai recente zece meciuri ale Romei înseamnă 4 victorii (Verona, Ludogorets în Europa League, Casa Pia și Waalwijk – ultimele două în amicale), 4 remize (Sassuolo, AC Torino, Yokohama Marinos, Nagoya Grampus -ultimele două în partide amicale) și 2 înfrângeri (amicalul cu Cadiz și derby-ul local cu Lazio).

Bologna se găsește într-una dintre cele mai bune perioade din ultimii. Jucătorii fostului star de la Inter Milano, PSG sau Barcelona au aduant 8 victorii în cele mai recente 10 partide. A fost vorba și de meciuri oficiale și de partide amicale, pe care echipa de pe locul 11 din Serie A le-a gestonat remarcabil. Înainte de AS Roma – Bologna, oaspeții se pot lăuda cu succese la următoarele echipe: Cagliari, Lecce, Monza, Torino, Sassuolo, Mallorca, Verona și Kapfenberg (ultimele 3 – partide amicale). Au existat și 2 înfrângeri cu granzii Napoli și Inter Milano.

Roma vrea să debuteze cu o victorie în 2023, doar că trupa lui Jose Mourinho nu va avea cea ma ușoară misiune în fața celor de la Bologna. Dar e greu de crezut totuși că romanii nu vor marca, astfel că vom completa #Cota 2 cu pariul gol marcat de AS Roma!