Cota 2 de joi 29 decembrie 2022

Cota 2 din fotbal, de joi, 29 decembrie e formată din două evenimente și vine din oferta Superbet. Cele două partide alese provin din prima ligă a Spaniei, LaLiga. Mai jos, evenimentele alese pentru cota 2 de joi 29 decembrie:

1. Real Betis – Athletic Bilbao
  2. Girona – Rayo Vallecano

Cota 2 de joi 29 decembrie 2022 cu meciuri din LaLiga

Argumentele pentru cota 2 de joi 29 decembrie:

Real Betis – Athletic Bilbao Pauză sau Final - PSF X (la pauză sau la final egalitate)

Real Betis a încheiat dezamăgitor prima parte a sezonului. Înaintea pauzei internaționale, andaluzii au cedat categoric (0-3) în deplasarea de la Valencia. Anterior, a fost 1-1 în derby-ul vs Sevilla și o victorie cu 2-0 în deplasarea de la San Sebastian vs Sociedad. Trupa lui Manuel Pellegrini este momentan pe locul 6 în Primera Division, cu 24 de puncte strânse în 14 etape.

Înaintea pauzei internaționale, Bilbao a avut doar două victorii în șapte etape din La Liga, contra lui Valladolid (3-0) și Villarreal (1-0). În rest, înfrângeri cu Girona, Barcelona și Atletico, dar și egaluri împotriva lui Getafe și Sevilla. „Leii” sunt pe poziția a patra, grație unui start bun de stagiune.

Cele două formații sunt echilibrate valoric și acest lucru se va simți și pe terenul de joc. Nici una nu va forța și nu își va asuma riscuri inutile, astfel că vom miza că la puza sau la final rezultatul va fi unul indecis.

Girona – Rayo Vallecano Marchează Girona - Da (minim 1 gol Girona)

Doar 4 victorii au strâns catalanii din cele mai recente 10 meciuri. E vorba de partide în Primera Division, Cupa Regelui Spaniei și jocuri amicale. Cele 3 puncte au fost acumulate în disputele cu: Bilbao, Elche + amicalele cu Nice și Standard Liege.

Oamenii lui Andoni Iraola au fost pe peak-ul de formă la final de octombrie și început de noiembrie, când au învins, una după alta Cadizul, Sevilla și chiar Real Madridul. Celelalte 2 victorii din cele 5 recente au venit în Cupa Spaniei (Mollerussa) și într-un amical cu turcii de la Galatasaray.

Girona nu are un parcurs slab acasă, acolo unde are capacitatea de a se bate chiar și cu forțele din La Liga. Rayo e un adversar modest și credem că echipa gazdă are forța să marcheze măcar o dată în duelul Girona – Rayo Vallecano.