Cota 2 din fotbal, 8-1-2023

Cota 2 din fotbal, de duminică, 8 ianuarie e formată din două evenimente și vine din oferta Superbet. Cele două partide alese provin din prima ligă a Spaniei, La Liga.

• Rayo Vallecano - Betis
  • Atletico Madrid - Barcelona

cota 2 fotbal 8-1

Mai jos, argumentările pentru cota 2 de dumincă, 8 ianuarie

Rayo Vallecano – Betis – interval goluri 1-4 - (min 1, maxim 4 goluri)

Rayo Vallecano a avut o formă foarte bună înainte de întreruperea campionatului. Formația lui Iraola reușise să strângă o serie de șase meciuri în care nu a pierdut, înregistrând trei victorii și trei egaluri. Și în acest timp, a înregistrat rezultate foarte bune și în fața echipelor mari. A remizat cu Atletico Madrid și le-a învins pe Sevilla și chiar pe Real Madrid, după un meci de poveste.

De cealaltă parte, Betis a fost o echipă foarte inconstantă în acest campionat. Lucru probabil datorat și prezenței în Europa League, unde a înregistrat însă rezultate foarte bune, terminând cu 16 puncte o grupă cu Roma, Ludogorets și HJK.

Partida din capitala Spaniei va fi una echilibrată. Cele două formații își doresc în primul rând să nu piardă, iar precauția va fi la cote înalte. În aceste condiții vom miza pe un număr de goluri scăzut, dar care să se încadreze în intervalul indicat în Rayo Vellecano – Betis!

Atletico Madrid – Barcelona – PSF X -(la pauza sau final - egalitate)

Atletico a avut o toamnă de coșmar, “încununată” de ocuparea ultimului loc în grupa de UEFA Champions League din care au mai făcut parte Porto, Brugge și Leverkusen. Înaintea pauzei internaționale, madrilenii au avut trei etape la rând fără succes în La Liga, contra lui Cadiz (2-3), Espanyol (1-1) și Mallorca (0-1). ”Los Colchoneros” au bifat în ultimele două săptămâni tot atâtea victorii în Copa del Rey: 3-1 vs Arenteiro și 2-0 vs Oviedo.

Catalanii vin după o remiză în derby-ul orașului vs Espanyol. A fost 1-1 pentru trupa blaugrana, care deschisese scorul prin Marcos Alonso. Oaspeții de pe Camp Nou au egalat în a doua repriză, dar partida a fost una extrem de tensionată.

Nu mai e nici un secret stilul de joc al lui Simeone. Atletico va sta în propria cutie și va încerca să lovească pe contre. Barcelona nu îl va avea pe Lewandowski, principala armă și e de așteptat să vedem un rezultat nedecis, fie la capătul primelor 45 de minute sau finalul partidei Atletico Madrid – Barcelona.

Rayo Vallecano – Betis – interval goluri 1-4