Cota 2 din fotbal, 13-1-2023

Cota 2 din fotbal, de vineri, 13 ianuarie e formată din două evenimente și vine din oferta Superbet. Cele două partide alese provin din prima ligă a Angliei, Premier League și Italiei, Serie A.

Mai jos, evenimentele alese pentru cota 2 de vineri, 13 ianuarie.

• Aston Villa - Leeds
  • Napoli - Juventus

cota 2 fotbal 13-1

Mai jos, argumentările pentru cota 2 de vineri, 13 ianuarie

Aston Villa – Leeds – Interval goluri Aston Villa – 1-3 (Villa marchează min 1, maxim 3 goluri)

Villa a pierdut surprinzător în FA Cup contra celor de la Stevenage, un club din al patrulea eșalon englez (League Two). „Leii” au cedat cu 1-2, deși au condus până aproape de final. Eliminarea lui Dendoncker a fost decisivă, iar modesta formație din Albion a dat lovitura în superioritate numerică. Anterior, formația pregătită de Unai Emery remiza cu Wolves (1-1) și o învingea pe Tottenham (2-0), chiar la Londra.

De cealaltă parte, Leeds a avut parte de trei jocuri complicate după pauza internațională. „Păunii” au cedat mai apoi pe propriul teren contra campioanei en-titre, Manchester City (1-3). A urmat o remiză cât o victorie în deplasarea de la Newcastle (0-0). Și un alt egal în fața lui West Ham (2-2). Gnonto deschisese scorul pentru gazde, dar oaspeții au preluat mai apoi conducerea pe tabelă. Rodrigo a egalat în minutul 70 și, totodată, a stabilit scorul final. Elevii lui Jesse Marsch sunt pe locul 14 și au doar două puncte peste prima poziție retrogradabilă.

Aston Villa joacă bine acasă, acolo unde poate juca de la egal al egal cu orice adversar. Leeds va veni să scoate puncte pe Villa Park și implicit să își joace șansa. În aceste condiții vom miza pe un număr de goluri marcate de Villa care să se încadreze în intervalul indicat.

Napoli – Juventus – 1X & sub 3,5 - (Napoli nu pierde, iar în meci se marchează maxim 3 goluri)

Trupa lui Luciano Spalletti a trecut repede peste eșecul din derby-ul cu Inter. La doar câteva zile după prima înfrângere din actuala stagiune, napoletanii au câștigat la Genova, scor 2-0. Golgheterul din Serie A, Victor Osimhen, a deschis scorul în minutul 19, iar Elmas a închis tabela în repriza a doua.

Înainte de derby-ul Napoli – Juventus, echipa din Torino este cea mai „hot” prezență la pronosticuri Serie A. Trupa lui Max Allegri are o serie de 8 victorii consecutive. Mai mult, torinezii nu au luat niciun gol în aceste jocuri.

Napoli a pierdut un derby, la început de an, cu Inter, dar în deplasare. Acum lucrurile vor sta diferit, cu fanii în spate. Juve are o medie scăzută de goluri în acest sezon și e de așteptat să vedem puține reușite. Vom miza că formația gazdă nu va pierde, iar în Napoli – Juventus se vor marca maxim 3 goluri.

Aston Villa – Leeds – Interval goluri Aston Villa – 1-3